BALON VE STENT

DOKTORUMUZUN BALON VE STENT

Uzm. Dr. Yakup Balaban

1. Koroner Balon Stent

A. Basit tek damar girişimleri; Bunlar en çok akut kalp kriz müdahalelerinde uygulanır.

B. Kompleks koroner girişimler: Çok damar girişimleri, tek damardaki kavşak girişimleri, kronik total okluzyon girşimleri( kronik tıkalı damar açma girişimleri) Her biri için uzun zaman gerekir ve işlem riski basit işlemlerden daha yüksektir.

Bu tip uygulamalar Uzm. Dr. Yakup BALABAN ve ekibince ileri yaş çok damar hastalıklarında güvenle uygulanmaktadır.

Cerrahi kadromuzun ileri düzeyde deneyime sahip olması, Uzm. Dr. Yakup BALABAN ın uzun süreli ve çok sayıda işlem deneyimi, yeni yöntem ve metod keşifleri sayesinde kliniğimizde başarıyla devam etmektedir.

2. Periferik balon stent:

A. Karotis arter darlıklarına girişim;

Karotis arter hastalıklarında öncelikle iyi bir anjiyografi gerekmektedir bilekten 1000 vaka ve üzeri deneyime sahip olan Uzm. Dr. Yakup Balaban ın bu konuda dünyada birinci olduğu bir yayını bulunmaktadır, kendi dizaynı olan transradial karotis kateteri ve deneyimi sayesinde Bilekten karotis damarlarına kısa sürede güvenle bakılabilmektedir.

İleri karotis darlıklarında hastanın opere olması daha güvenli kabul edilmektedir bu konuda da Prof. Dr. Haluk Akbaş ve ekibince gerekli müdahale yapılmaktadır bu uygulamalar Kocaeli ilinde uzun zamandır devam etmektedir.

B. Renal arter darlıklarına girişim:

Dirençli yüksek tansiyon varlığında böbrek atardamar tıkanıklığı düşünülmelidir ve ekarte edilmelidir. Bu sebeple yapılan renal arter doppler ultrasonografi de darlık şüphesi durumunda yine bilekten renal arterlere bakılmakta ve renal arterlere stent uygulanmaktadır. Bu şekilde bir çok hastamız bulunmaktadır bu hastalarımızda dirençli hipertansiyon tedavi edilmektedir.

C. Alt ekstremite arterlerine girişim;

Bir çok hasta da bacak damar tıkanıklarını başarıyla tedavi edebilmektedir. Bu sayede son bir yıl içinde toplam 487 hasta tedavi edilmiştir. Bacak damar tıkanıkları ile koroner arter hatalıkları çoğunlukla birliktedir. Yani bacak damar tıkanıklığı olan kişilerin kalp damarlarında da belirgin tıkanıklık olma ihtimali oldukça yüksektir. Bacak damarlarına girişim kalp damar girişimlerinden daha uzun sürmektedir, maalesef tüm dünyada en iyi merkezlerde bile bacak damar girişimlerinde başarı oranı kalp damar girişimlerinden daha azdır. Tam başarı %70, kısmı başarı oranı %90 seviyelerindedir. Tam başarı damar darlığının kısa olduğu hastalardadır. Yaygın damar tıkanıklığı olan kişilerde ana damarlar tamamen dokuya karışmaktadır. Bu hastalarda kılcal damarlar vasıtasıyla dokuda canlılık devam edebilmektedir. Kılcal damarlarla bu uzvun, uzun süre canlı kalması mümkün değildir. Ana damarlar açılabildiği kadar açıldığı takdirde o uzuvlarda canlılık bir süre daha devam edebilmekte, hastaların kapanmayan yaralı kapanabilmektedir.

D. Kol ve el damarlarına girişim;

el kol ve omuz bölgesi damarlar darlıklarına balon ve stent ile yapılan açma işlemidir. Bazı insanlarda sol ve sağ kol tansiyonları arasında 20 mmHg dan fazla fark olabilir o zaman düşük tansiyon olan kola daha az kan geldiğine hükmedilir ve damar tıkanıklığından şüphelenilir. O zaman damar için anjiyo yapıp daralmış veya tıkalı yer varsa damar a balon stent uygulanarak açılabilir.

E. By pass damarlarına girişim:

Bypasslı hastaların bazen bypass damarlarında tıkanma olabilir o zaman bu damarlarda yine bizim anjiyo ve stent işlemleri ile açılabilmektedir.

F. Diyaliz hastalarında tıkalı toplar damar ve fistül açma işlemi:

Toplar damar tam tıkandığında kanın el ve koldan geri dönüşü durmaktadır. Bu kişilerde kol şişer ve kol da ödem olur ve fil hastalığı benzeri bir durum oluşur, eğer damar açılabilirse bir iki haftada el ve kolda şişlik gider el ve kol normal haline gelir.

G. Toplar damar tıkanıklıklarını açma işlemleri

H. Kalp kapaklarındaki daralmalara karşı balon stent işlemi